Temizlik denildiği zaman akla ilk olarak ev odalarının genel temizliği geliyor. Ancak yatak temizliği de sağlıklı ve hijyenik bir yaşam için son derece önemlidir. Her gün üzerinde yattığımız yataklar, farkında olmadan çeşitli etmenlere bağlı olarak kirlenir. Pek çok kişi yatakların üzerine çarşaf ve nevresim serildiği için kirin ve tozun yatağa işlemediğini düşünerek, yatak temizliğini aksatabiliyorlar. Ancak uzmanlar pek çok hastalığın yataklardaki birikmiş kir ve tozdan kaynaklanabileceğini dile getiriyorlar.

Yatak temizliği sırasında baza ve başlık temizliğinin yapılması da son derece önemli. Sürekli dış etkenlere maruz kalan başlık ve bazalar için özel bir temizlik yapılması gerekebilir. Uzmanlar sağlıklı bir yaşam için yılda en az bir kere yatak temizliğinin yapılması gerektiğini öneriyorlar.

Yatak Temizliği Neden Yapılmalıdır?

Hijyenik bir ortamda yaşamak, sağlık açısından son derece önemlidir.

Astım ve bronşit gibi solunum yollarını etkileyen ciddi hastalıkların oluşmasına zemin hazırlayan toz ve kirlerden arınmak mümkündür.

Temiz ve konforlu bir yaşam sürebilirsiniz.

Yatak kadar baza ve başlıklara yerleşen kir ve lekelerin, ürüne zarar vermesi engellenebilir ve yatak daha uzun yıllar boyunca kullanılabilir.

Yatak Temizliği Nasıl Yapılır?

Evde yatak temizliği yapmak isteyenlerin, baza ve başlık kısımlarını da temizliğe dahil etmeleri önerilir. Yatak üzerinden çarşaf çıkarıldıktan sonra öncelikle vakumlu hava ile yatak üzerindeki tozlar çektirip sonrasında hazırlanan ılık bir şampuanlı su ile tüm yüzeyler silinebilir. Her yüzeyin eşit şekilde ıslandığından emin olduktan sonra, yüzeye zarar vermeyecek yumuşak uçlu bir fırça ile tüm kirlerden arındırılmalıdır. Daha yoğun lekeli bölgeler ise özel leke çıkarıcı ürünler kullanılabilir. İşlemler sona erdikten sonra temiz ve saf su ile birlikte durulanarak kurumaya bırakılmalıdır. Hijyenik yataklar kadar kaliteli uyku için sağlıklı yatak seçimi de önemlidir. Kaliteli ve doğru bir yatak seçimi için yatak kategori sayfamızı ziyaret edebilirsiniz.