Pamuk ve yün yorganın arasındaki farkı anlatmadan önce yün ve pamuğun yapısından ve kullanım alanlarından bahsedelim.

Yün yorgan daha çok kış mevsiminde tercih edilirken pamuk yorganlar yaz mevsiminde tercih edilir. Pamuk yorgan, yapısından dolayı kendiliğinden ısı yalıtımına sahip doğal bir hammaddedir. Yün yorgana göre daha az sıcak tuttuğu için yaz aylarında tercih edilmektedir. Yün yorgan, koyundan elde edilir ve doğaldır. İpek böceğinden üretilen pamuk yorgan da doğal bir madde olmasına rağmen aralarında birçok farklılık vardır. Pamuk ve yün yorganların arasındaki farklılıkları şu şekilde sıralayabiliriz:

Diğer hayvansal liflerin kıl kökenlilerine giren ve hiçbirinde olmadığı kadar ince, uzun ve elastik kıvrım gibi özelliklere sahip olan yün, vücut ilişkilerini en sağlıklı şekilde ayarlayan çok değerli bir liftir.

Yün yorgan, ayrıca ılık ve soğuk tutma özelliği, nefes alabilirliği, yumuşak ve esnek yapısı, moleküler yapısının güçlü olmasından kaynaklı dayanıklılığı, ısıyı iyi tutuşu, oluşan nemi emmesi (bu özellik sayesinde terleme minimuma iner) ve az ıslanırlık özellikleri ile de sağlıklı bir kullanım sağlamaktadır.

Antimikrobiyal özelliği sayesinde bakteri ve mantar üremesini engelleyerek kötü kokuları da yok eden yün yorgan, biyolojik olarak da çözünebilir ve geri dönüştürülebilir olmasından dolayı çevreye duyarlıdır. Bu lifler yastıklarda boncuk haline getirilerek çökmeyi minimuma indirip uzun süreli kullanım da sağlanabilmektedir.

Doğal lifler arasında yüzyıllardır en temel olarak kullanılan organik pamuk lifi, doğal yapısı gereği ısıyı iyi iletir ve vücut sıcaklığını dengede tutar. Pamuk yorgan, kış mevsiminde sıcak tutarken, yaz mevsiminde serinletici etkisi de bulunmaktadır.

Yapısı saf selülozdan oluşan pamuk lifi, moleküler yapısından kaynaklı olarak da nemi yok eder. Özellikle uzun yapıdaki lifler incedir, bu yüzden de üründe yumuşaklık sağlar. Yapısı gereği doğal ve ince yapılı olduğundan nefes alma özelliğine de sahiptir. Pamuk lifi, yastıklarda boncuk haline getirilerek çökmeyi minimuma indirip uzun süreli kullanılabilmektedir.

Siz de ABC Yatak Ev Tekstili koleksiyonunun sizler için özenle üretilen yorgan seçenekleri ile sağlıklı bir uyku deneyimi yaşayabilir, soğuk kış aylarını sıcacık ve yumuşacık geçirebilirsiniz.