Bilim insanları tarafından yapılan araştırmalar arasında rüyalar en karmaşık konular arasında yer alıyor. Yapılan incelemeler sonrasında uyku anında beynin psikolojik işleyişi, nörolojik gelişmeler ve ruh hali gibi pek çok faktör üzerinde çalışmalar gerçekleştirildi. Biyolojik alanda çalışma yapan bilim insanları beynin nörolojik gelişimini incelerken, psikoloji biliminde ise ruh hali gibi pek çok faktör ele alınır. Bilim insanları arasında görüş ayrılıkları olmasına rağmen ortak noktada buluştukları bir konu; rüyalar hakkında hala bilinmezlikler dolu bir dünyanın olduğudur.

Bilim insanları tarafından hala insanın neden uyuduğuna ve buna ihtiyaç duyduğuna yönelik çalışmalar devam ediyor. Bunun üzerine bilinmezliklerle dolu rüyalar için de çeşitli tartışmalar gündeme gelmeye başladı. Rüyalar hakkında henüz nokta atışı yapacak çalışma sonuçları bulunmuyor. Bu konu hakkında geliştirilen bazı teoriler mevcut. Bazı teoriler sadece fiziksel sürece yoğunlaşırlar. Bu durumda beynin aktivitelerinin gün yüzüne çıkması olarak adlandırılan rüyalara çok fazla anlam yüklenmemesi gerektiği ifade edilir. Ancak bazı teorilerde ise çalışmaların psikolojik sonuçlarına odaklandıkları için daha farklı sonuçlar ortaya çıkıyor.

Sigmund Freud tarafından yapılan değerlendirmelerde rüyaların kişilerin uyanıkken yapamadıkları şeyleri yapabilmelerine imkan buldukları alanlar olarak ifade ediliyor. Carl Jung ise rüyaların kişilerin uyanıkken sahip olduğu düşüncelerle eş değer olduğunu ifade ediyorlar.

Bilimsel araştırmalara göre çok yorgun olmadığımız dönemlerde günlük olarak 4 ile 7 arasında rüya görmemiz mümkün. Ancak her rüyayı hatırlamayız. Sadece bilinçaltında çok büyük etkiler yaratan rüyalar hatırlanır. Rüyalar hakkında yapılan bilimsel araştırmalarda kesin olmamakla birlikte en uzun rüyanın 90 saniye sürdüğü belirlenmişti. Bize saatler gibi gelen süreç aslında saniyelerle sınırlıdır.

Kaliteli uyku ile sağlıklı rüyalar arasında birtakım bağlılıkların oluştuğu ifade edilmişti. Bu süreçte rahat ve huzurlu bir uyku uyuyan kişilerin daha pozitif rüyalar gördükleri belirlenmiştir. Kaliteli bir uyku içinse uzmanlar kaliteli bir yatak seçimi yapılmasının önemli olduğunu ifade ediyorlar.