Nefes almanın hayatta kalmak dışında vücuda ve beyne olan etkileri oldukça fazla. Doğru nefes almak üzerine pek çok makale mevcut ve hatta bu konuda çeşitli eğitimler de veriliyor. Doğru nefes teknikleri ve meditasyonla birlikte kaliteli ve sağlıklı bir uyku uyumak önemli. Günümüzde pek çok kişi uykusuzluk ve yorgunluk problemlerinden dolayı şikayet ediyorlar. Yoğun bir tempoda çalışanlar ve sosyal yaşamda kendilerine zaman ayırmak isteyenler için uyku gerçek bir problem haline geliyor. Çok uyumanın dinlenmeye fayda sağlamadığı, kaliteli bir uyku olmadıkça yorgunlukları dindirmediği ifade ediliyor. Kaliteli bir uyku için meditasyon ve nefes egzersizleri kadar kaliteli bir yatak da son derece önemli. Vücudun pasif hale geçtiği, günün tüm yorgunluğunun atıldığı, hücrelerin yenilendiği ve hormonların çalışmaya başladığı uyku için doğru yatak seçimi yapmak gerekiyor.

Amerikan Uyku Kuruluşu tarafından yapılan bazı araştırmalar sonrasında yetişkinlerde uyku sorununun ciddi bir problem olduğu belirlendi. Bu süreçte yetişkinlerin yüzde 30’luk kısmı kısa süreli uykusuzluk sorunu yaşarken, yüzde 10’luk kısmının uyku problemi ise kronik hale geldiği belirlenmiştir. Her yetişkinin sağlıklı bir gün geçirebilmeleri, hem ruh sağlıkları hem de beden sağlıkları için 7 ile 9 saat arasında uyumaları öneriliyor.

Kaliteli Uyku İçin Doğru Nefes ve Meditasyonun Gücüne İnanın

Sağlıklı ve kaliteli bir uyku düzeni için meditasyon ve nefes egzersizlerinin etkili olduğu uzmanlar tarafından yapılan araştırmalarla da kanıtlanmıştır. Nefes egzersizleriyle birlikte kendinizi sakinleştirmeyi, zihninizi boşaltmayı ve uykuya daha rahat dalmayı sağlayabilirsiniz. Nefesinizi kontrol altına almak için derin ve yavaş nefesler almalısınız. Aldığınız nefesin tüm ciğerlerinizi doldurduğunu ve ardından tüm hücrelerinizde dolaştıktan sonra zihninizi ve vücudunuzu rahatlattığını hayal ederek uykularınızı kontrol edebilirsiniz.

Sağlıklı ve kaliteli bir uyku için nefes ve meditasyon çalışmalarınızın yanı sıra kaliteli ve vücudunuz uygun bir yatak seçimi ile tüm hayatınızı değiştirebilirsiniz. Kaliteli uyku kişileri psikolojik olduğu kadar fiziksel olarak da etkilemektedir. Birkaç küçük tüyo sonrasında tüm yaşamınızı pozitif hale getirmeniz mümkün.