Yatak odaları için tasarlanan bazalar, fazla depolama ihtiyacına ihtiyaç duyulmasının ardından kullanılmaya başlanmıştır. İçlerinde bölmeli olarak saklama alanları bulunur. Fazla kıyafetler, nevresim takımları, kullanılmayan nesneler baza altında depolanabilir.

Günlük yaşantıda ev içi mobilyaların kullanışlı olması yaşanabilecek pek çok sorun ve dağınıklığın önüne geçebilir. Pek çok kişi bazalı yatakları satın almayı tercih ediyorlar. Depolama alanının fazla olmasının yanı sıra odanın daha düzenli görülmesini sağladığı için önemlidir.

Bazalar yatağı üst bölmesinden tutarken alt kısımda geniş bir depolama alanı sunuyorlar. Piyasada farklı ihtiyaçlara yönelik çeşitli bazalar bulunuyor. Bazaların genellikle ayak kısımları olmadığı için yere sıfır üretilmişlerdir. Ağır ve sabit mobilyalardır. Ancak bazı baza modelleride ayak kısmı olduğu için baza altı temizlikleri de kolaylıkla yapılabiliyor. ABC Bedding, ayaklı baza modelleriyle size bir çok seçenek sunar. Uzun bir kullanım ömrü için baza seçiminin doğru yapılması son derece önemlidir.

Baza Seçimi Nasıl Yapılır?

Baza seçimi yaparken kafanızda pek çok soru işareti oluşabilir. Bazı noktalara dikkat ederek doğru baza seçimini yapabilirsiniz.

Seçim sırasında bazanın sağlamlığından emin olmalısınız. Saklama bölmesine bakarak ihtiyaçlarınıza uygun olduğundan emin olun. Ağır eşyalarınız için tabanının esnek olmasına özen gösterin.

Bazalar genellikle dikey olarak açılır. Açılan bazanın hidrolik piston sistemi kullanması gerekmektedir. En güvenilir sistem budur. Diğer seçenekler riskli olabilir. Her baza her yatak ile uygun değildir. Yatağınıza uygun bazanın seçimi için ölçülere dikkat etmelisiniz.

Baza seçimi sırasında güvenlik çok önemlidir. Yatak çerçeve kapağının kendi kendine açılmayacak durumda olduğundan emin olmalısınız. Yatağın konulduğu bazanın üst kısmındaki bölgenin yatağın sabit kalması için kaydırmaz özellikte olması gerekir. Kayan zeminler uyku sırasında yatak kaymasını engelleyecektir.